bale20

Her türlü dans eğitiminin temeli olan bale dersleri, bilinçli ve deneyimli eğitmenler eşliğinde çocuklarınızın bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunulacak şekilde gerçekleşiyor. Eğitimler genç dansçılara fiziksel dayanıklılık ve esneklik sağlarken bedenlerinin kapasitelerini ve yeteneklerini kullanabilmelerine de yardımcı oluyor. Bireyi hayatının her alanında besleyecek olan ritim, dans ve müzik duyarlılıklarını geliştiren bale kursu, sosyal ve mutlu dansçılar yetiştiriyor.

Batı Ataşehir Bale Kursu’nda 4 yaş ve üstü çocuklar ile gençlere Rus Vaganova ve İngiliz Royal Academy of Dancing sistemleri kullanılarak klasik bale eğitimi veriliyor. Devlet Konservatuarına hazırlık dersleri de mevcuttur.

Eğitim Süresi: Haftada 2 gün 60’ar dak.

Eğitmenler: Esra Akyatan ve Ece Ulutan

Klasik Bale Çocuğunuza Neler Katacak?

Her aile iş çocuklarına geldiğinde onlar için her şeyin en iyisini ister.

Onları bir spora veya sanata yönlendirmek, çocuklarımızın çok yönlü gelişmesine yardımcı olur. Günümüzde bale eğitimi diğer hiphop, caz, salsa vb. dans çeşitlerine oranla bir kenara itilmiş durumda. 4-5 yaşlarında bale eğitimine başlayan çocuk için, aynanın karşısında diğer arkadaşlarıyla klasik müzik eşliğinde deneyimleyeceği dans serüveni, eğlenceli ve heyecanlıdır. Peki bale eğitimi bir çocuğa neler kazandırır? Bu kazanımları fiziksel, duygusal ve sosyal olarak sınıflandıralım.

bale6
bale30

Fiziksel Kazanımlar

Özellikle kol, bacak ve sırtı güçlendirerek fiziksel direnç ve kontrolü arttırır.

Esneklik, denge ve dayanıklılık sağlar.

Kemikleri güçlendirir, özellikle uzun kas oluşturduğu için sakatlanma riskini azaltır.

Rutin yapılan bazı bale egzersizleri, özellikle kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur, rahatlatır, dansa devam edildiği müddetçe ilerde olabilecek bunama veya depresyon risklerini azaltır.

Koordinasyon yeteneğini ve bedenin reflekslerini geliştirir.

Dik ve sağlam bir sırt sayesinde, doğru duruş kendiliğinden elde edilir, böylece asil ve zarif bir görünüm elde edilir. Sırt ve bel ağrıları doğru duruşla büyük ölçüde önlenir.

Beden farkındalığını arttırdığı için, vücudunu ne zaman koruyacağını, ne zaman ne kadar zorlayabileceğini bilir.

Duygusal Kazanımlar

Enerjiyi ve serotonini arttırarak, vücuttaki stresi azaltır. Depresyonu önler.

Zihinsel kapasiteyi, ezber yeteneğini arttırır. Konsantrasyonu yükseltir.

Yeni hareket ve pozisyonlara adapte olabilme yeteneği sayesinde disiplin ve uyumlanma duygusunu geliştirir.

Beden farkındalığı ve doğru postür geliştikçe, öz saygı da erken yaşta gelişmeye başlar. Ritim ve müziği iyi algılarlar, iyi bir sanat takipçisi olabilirler.

Popüler ve gelgeç olanı kendi süzgeçlerinden geçirerek yorumlayabilirler.

Seyirci karşısında olmaya alışık olduklarından, korkularıyla ve utangaçlıklarıyla erken yaşta yüzleşip, onlarla baş etmeyi öğrenirler.

bale31
bale2

Sosyal Kazanımlar

Yönerge ve direktifleri hızlı anlayıp uygulayabilmeyi öğretir.

Grupla birlikte hareket etmeyi ve kalabalık önünde sahne alabilme, sunum yapma, kendini güvenle ortaya koyabilme yeteneğini geliştirir.

Bale eğitimi, sonradan yapmayı tercih ettikleri herhangi bir dans çeşidine büyük yarar ve avantaj sağlayacaktır. Bale dansçıları yaptıkları her hareketi zahmetsiz ve akıcı olarak sunmakta ustalaşırlar.

Disiplinleri ve özgüvenleri sayesinde koordine etme yetenekleri erken yaşta gelişir. Daha dinamik ve hızlı karar verebilmeye yardımcı olur.

Takım ruhunu bildiklerinden, çok iyi iş arkadaşı olurlar. Uyumlu, sabırlı ve çalışkanlardır.