esra-akyatan2

Esra Akyatan

Kurucu – Eğitmen

1974 yılında İstanbul’da doğdu. 4 yaşında Özel Yıldız Alpar Bale Okulu’nda baleye başladı. Yazları Londra’da Legat Russian Ballet School’un açtığı yaz kurslarına devam etti. 1990 yılında Yıldız Alpar Bale Okulu’ndan en iyi derece ile mezun oldu ve Royal Academy of Dancing Elementry Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

1992 yılında Özel Eyüboğlu Lises’ini bitirerek Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’ne girdi. Aynı yıl Genel Sanat Yönetmenliğini Cem Ertekin’in yaptığı Çağdaş Bale Topluluğu’nda dans etmeye başladı. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Bale Bölümü’ne girmeye hak kazandı. İki yıl İ.Ü.D.K. Bale Bölüm başkanı Zehra Tarım’dan eğitim alarak 2000 yılında mezun oldu.  Çağdaş Bale Topluluğu’nda baş dansçı ve koreograf asistanı olarak 20 yıl aktif dans etti, 100’den fazla eserde rol aldı.

2000-2009 yılları arasında konservatuar bünyesinde ve birçok özel bale kursunda bale eğitmenliği yaptı.

Aysun Aslan, Uğur Seyrek, Meriç Sümen, Oktay Keresteci, Ayfer Zeren, Nilay Yeşiltepe, Korhan Başaran, Murat Çatbaş gibi birçok önemli bale eğitmeni ve koreograf ile çalıştı.

2000 yılında Arjantin Tangosu ile tanıştı ve eğitmeni olan Tanju Yıldırım’ın partneri olarak yurtiçi ve yurtdışında birçok workshoplar verdi, 50’nin üzerinde gösteride dans etti. Tango dersleri vermeye ve sosyal dansçı olarak dans etmeye devam ediyor.

2007 yılında Kanada’da 25.si düzenlenen Gala des Etoiles gösterisinde solo performansıyla Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

2009 yılında Ece Ulutan ile beraber Kii3dört Sanat’ı açtı. Halen birikimini ve dans tutkusunu kendi merkezindeki öğrencileriyle paylaşmaya devam ediyor.